Hlavní menu

1 - Colonhydroterapie

Colon hydroterapie je terapie čištění tlustého střeva prováděná speciálním přístrojem pomocí vody ohřáté na teplotu těla. Jde o velice šetrný výplach tlustého střeva za asistence školeného personálu. Dle mého názoru je vhodná pro jedince, kteří mají obavy z vlastní iniciativy a raději se spolehnou na školený personál, než na vlastní logický úsudek. Také srovnání cenové a časové náročnosti je v hrubém nepoměru s metodami výplachů proveditelnými doma zdarma, jenž mají naprosto sejný výsledný efekt. Navíc mnoho lidí dá přednost soukromí, před neosobní atmosférou ordinace za přítomnosti personálu.

Jak procedura probíhá?

Pacient při ní leží na lůžku, v poloze na boku a do konečníku je mu zavedena koncová trubička, která je pomocí hadice spojena se skříňkou vedle lůžka. Do střeva je trubicí pod velmi mírným tlakem vháněna voda o různé teplotě (nestejná teplota “probouzí” přirozenou peristaltiku). Při této metodě se účinným způsobem jemně rozpustí a vymyje obsah střeva včetně váznoucí stolice, toxických odpadů, kalové masy i možných patogenních mikroorganismů a parazitů usídlených na střevních stěnách. Ze střeva se postupně odplaví jeho obsah a voda postupně začne působit na ztvrdlé usazeniny nalepené na střevní stěně. Proceduru řídí a aparát obsluhuje terapeut (nebo vyškolená asistentka), který průběh vysvětluje, sděluje zkušenosti s terapií a reaguje na pacienta, ale celá procedura samozřejmě musí být garantována lékařem. Během terapie může terapeut jemnou břišní masáží ohmatat problémové zóny a zavést vtékající vodu přesně do těchto oblastí. Postupně tak v délce celého tlustého střeva (100 až 150 cm) projde 10 až 15 litrů vody. Jeden výplach trvá přibližně 40 až 45 minut. Celá terapie se skládá většinou z počátečních třech až šesti výplachů během jednoho až dvou týdnů. Pro prevenci je vhodné zákrok opakovat znovu po půl roce. Při colon hydroterapii tedy dochází díky jemné tonizaci vodou společně s masáží břicha k odstranění kalových nánosů ze střeva, rozšíření úseků s normální peristaltickou aktivitou, k maximálnímu možnému návratu střeva k jeho přirozenému tvaru umožňuje tak intenzivní a důkladné vyčištění a sanaci tlustého střeva, jak to až dosud nebylo vůbec možné. Toto vyčištění dokáže zlepšit zdravotní stav zejména u lidí, kteří jsou v otázkách stravy velmi neukáznění. Poruchy zažívání vznikají nejčastěji v místech uvedených na obrázku.

Prodělaná procedura má ještě jeden nezanedbatelný efekt: prakticky všechny orgány a systémy organismu jsou totiž s tlustým střevem spojeny velmi citlivými reflexními spojeními. Promývání tlustého střeva je stimuluje a dochází k pozitivnímu dopadu na celý organismus. Colon hydroterapie tak působí stimulaci reflexních spojení podobně jako reflexní terapie. Mezi běžné efekty colon hydroterapie patří:

 • pročištění záhybů tlustého střeva – při zácpě, nadýmání, průjmech
 • vzrůst obranyschopnosti organismu – při alergiích
 • vymizení hlenu v plicích
 • ustupují návaly migrén
 • zlepšení hybnosti
 • zpevnění a čištění pokožky
 • pocit omládnutí
 • zlepšení postoje
 • břišní partie jsou měkčí a menší
 • úleva od bolestí
 • menší únava a vylepšení funkcí střeva

Většina lidí po proceduře zaznamená pocity lehkosti a čistoty. Vzestup energie a pocitů pohody, to jsou obvyklé odpovědi. Od colon hydroterapie však nelze očekávat, že nás zbaví zdravotních problémů, aniž bychom museli udělat něco víc, než se jen položit na lehátko k přístroji. Je to jen první krok léčby střeva. Bez změny jídelníčku, pravidelného pohybu a času věnovaného psychohygieně nemá význam žádná terapie. A zde je i největší slabina tohoto postupu. Jak jde něco koupit za peníze, tak člověk prostě při své přirozené lenosti i přemýšlet, natož něco dělat, zaplatí a mozek nepoužije. Tím se celá procedura stává zbytečnou, neboť efekt je krátkodobý a neudržitelný. Při návratu k nezřízenému životnímu stylu se organizmus velice rychle vrátí k původním potížím.

Částečně převzato a zpracováno podle odborných materiálů.

Diskuze na toto téma se nachází