Hlavní menu

Očista tlustého střeva

Naše zdraví a život závisí na dokonalé funkčnosti našeho tlustého střeva. Ač si to málokdo uvědomuje, stav konce naší trávicí trubice znamená pro naše zdraví opravdu mnoho. Doklady o použití klystýrů pocházejí již ze starověké Číny, Indie, Egypta i Říma. O tom, jakou důležitost má pro naše zdraví výplach střev v dnešní době určitě nikdo nepochybuje. Sliznice tlustého střeva je obranným systémem, který chrání tělo proti jedovatým látkám. Zde se tvoří možnosti a schopnosti našeho imunitního systému. Minimálně 80% imunitního systému se nalézá ve stěně tenkého a tlustého střeva. Oslabení imunity s sebou nese nejen ztrátu vitality, únavu, nedostatečnou koncentraci či deprese, ale i lupénku, akné a další kožní onemocnění. Dále také vyšší krevní tlak, migrény, alergie, revma a jiné potíže. Dokonalé vyprazdňování je snem každého, kdo trpí zácpou nebo hemeroidy. V důsledku mnohaletého nesprávného stravování se střevo postupně přestává normálně pohybovat. Nečistoty, inkrustace a ztvrdlé substance skybala v kapsách střevní stěny zabraňují nejen normální peristaltice, ale také pak propouští škodliviny do krevního řečiště. Při tomto narušeném stavu dochází k silné autointoxikaci vlastními zplodinami látkové výměny.

Švýcarský lékař dr. A. Keller sestavil ve své knize Smrt přichází ze střeva následující tabulku, ve které jsou uvedeny důsledky špatného vylučování.

Žaludek: Ztráty napětí (tonu) žaludku, snížení žaludku, vředy, rakoviny. (Nehledě na to, že často je příčinou zápachu z úst.)

Ledviny: Ledvinové kameny, ledvinové koliky.

Nervový systém: Nespavost, deprese, zvýšená dráždivost, hysterie.

Dolní končetiny: Zánět sedacího nervu, venostáza vedoucí k tvorbě městků (varixů).

Tračník: Hemeroidy, rakovinná bujení.

Játra: Jaterní městnání, žlučové kamínky, intoxikace.

Apendix: Chronický nebo akutní zánět.

Krev: Anémie, patologické změny složení krve (které ovlivňují VŠECHNY orgány a VŠECHNY buňky).

Podbřišek: Různá městnání krve, chronická infekce pohlavních orgánů (dělohy, vaječníků, vejcovodů), posun dělohy.

Kůže: Různé vyrážky.

Dosažení dobrého vyprazdňování není zase tak velký problém, jak by se na první pohled zdálo. Je však nutné střevu pomoci mechanickou očistou a následně dodržovat přiměřeně sestavený jídelníček. Tlusté střevo je možno vyčistit několika způsoby, různě razantními. Záleží na odvaze a uvažování jedince, zda do toho půjde po hlavě nebo zvolí opatrnější postup, případně placenou asistenci. Dále uvádím jednotlivé možnosti, je na Vás si je prostudovat a vybrat si tu pravou.

Diskuze na toto téma se nachází

1 – Colonhydroterapie

Colon hydroterapie je terapie čištění tlustého střeva prováděná speciálním přístrojem pomocí vody ohřáté na teplotu těla. Jde o velice šetrný výplach tlustého střeva za asistence školeného personálu. Dle mého názoru je vhodná pro jedince, kteří mají obavy z vlastní iniciativy a raději se spolehnou na školený personál, než na vlastní logický úsudek. Také srovnání cenové a časové náročnosti je v hrubém nepoměru s metodami výplachů proveditelnými doma zdarma, jenž mají naprosto sejný výsledný efekt. Navíc mnoho lidí dá přednost soukromí, před neosobní atmosférou ordinace za přítomnosti personálu.

Jak procedura probíhá?

Pacient při ní leží na lůžku, v poloze na boku a do konečníku je mu zavedena koncová trubička, která je pomocí hadice spojena se skříňkou vedle lůžka. Do střeva je trubicí pod velmi mírným tlakem vháněna voda o různé teplotě (nestejná teplota “probouzí” přirozenou peristaltiku). Při této metodě se účinným způsobem jemně rozpustí a vymyje obsah střeva včetně váznoucí stolice, toxických odpadů, kalové masy i možných patogenních mikroorganismů a parazitů usídlených na střevních stěnách. Ze střeva se postupně odplaví jeho obsah a voda postupně začne působit na ztvrdlé usazeniny nalepené na střevní stěně. Proceduru řídí a aparát obsluhuje terapeut (nebo vyškolená asistentka), který průběh vysvětluje, sděluje zkušenosti s terapií a reaguje na pacienta, ale celá procedura samozřejmě musí být garantována lékařem. Během terapie může terapeut jemnou břišní masáží ohmatat problémové zóny a zavést vtékající vodu přesně do těchto oblastí. Postupně tak v délce celého tlustého střeva (100 až 150 cm) projde 10 až 15 litrů vody. Jeden výplach trvá přibližně 40 až 45 minut. Celá terapie se skládá většinou z počátečních třech až šesti výplachů během jednoho až dvou týdnů. Pro prevenci je vhodné zákrok opakovat znovu po půl roce. Při colon hydroterapii tedy dochází díky jemné tonizaci vodou společně s masáží břicha k odstranění kalových nánosů ze střeva, rozšíření úseků s normální peristaltickou aktivitou, k maximálnímu možnému návratu střeva k jeho přirozenému tvaru umožňuje tak intenzivní a důkladné vyčištění a sanaci tlustého střeva, jak to až dosud nebylo vůbec možné. Toto vyčištění dokáže zlepšit zdravotní stav zejména u lidí, kteří jsou v otázkách stravy velmi neukáznění. Poruchy zažívání vznikají nejčastěji v místech uvedených na obrázku.

Prodělaná procedura má ještě jeden nezanedbatelný efekt: prakticky všechny orgány a systémy organismu jsou totiž s tlustým střevem spojeny velmi citlivými reflexními spojeními. Promývání tlustého střeva je stimuluje a dochází k pozitivnímu dopadu na celý organismus. Colon hydroterapie tak působí stimulaci reflexních spojení podobně jako reflexní terapie. Mezi běžné efekty colon hydroterapie patří:

 • pročištění záhybů tlustého střeva – při zácpě, nadýmání, průjmech
 • vzrůst obranyschopnosti organismu – při alergiích
 • vymizení hlenu v plicích
 • ustupují návaly migrén
 • zlepšení hybnosti
 • zpevnění a čištění pokožky
 • pocit omládnutí
 • zlepšení postoje
 • břišní partie jsou měkčí a menší
 • úleva od bolestí
 • menší únava a vylepšení funkcí střeva

Většina lidí po proceduře zaznamená pocity lehkosti a čistoty. Vzestup energie a pocitů pohody, to jsou obvyklé odpovědi. Od colon hydroterapie však nelze očekávat, že nás zbaví zdravotních problémů, aniž bychom museli udělat něco víc, než se jen položit na lehátko k přístroji. Je to jen první krok léčby střeva. Bez změny jídelníčku, pravidelného pohybu a času věnovaného psychohygieně nemá význam žádná terapie. A zde je i největší slabina tohoto postupu. Jak jde něco koupit za peníze, tak člověk prostě při své přirozené lenosti i přemýšlet, natož něco dělat, zaplatí a mozek nepoužije. Tím se celá procedura stává zbytečnou, neboť efekt je krátkodobý a neudržitelný. Při návratu k nezřízenému životnímu stylu se organizmus velice rychle vrátí k původním potížím.

Částečně převzato a zpracováno podle odborných materiálů.

Diskuze na toto téma se nachází

2 – Sankhapraksalana

Česky šankaprakšalána je popsána v jógové literatuře, např. od André van Lysebetha Cvičíme jógu, což není problém dohledat na internetu nebo koupit či zapůjčit knihu. Jedná se o velice dobře promyšlenou, mnoha generacemi ověřenou a účinnou metodu očisty tlustého střeva pomocí pití slané vody. Jde o ideální metodou, všem dostupnou, která kromě toho, že důkladně čistí tračník, úplně odstraňuje usazeniny celého trávicího traktu, od žaludku až po konečník, což nedokáže klyzma, ani jiné postupy. Pokud je přesně dodržena technika, nepředstavuje očista žádnou větší nesnáz, není spojena s žádným nebezpečím a je doporučována prakticky všem. Některé kontraindikace uvedu dále. Popsaný postup od André van Lysebetha je sice velice propracovaný, ale dle mého názoru zbytečně komplikovaný, zvláště pak provádění uvedených cviků s břichem plným slané vody není zrovna příjemné. Po letitých praktických zkušenostech jsem si metodu upravil a zjednodušil některé body procedury, což dle mého názoru nemá na výsledný efekt žádný vliv. Je to naopak příjemnější, nedostavuje se pocit žízně ani nepříjemný pocit ve střevě po ukončení procedury.

Jak procedura probíhá?

Provádí se zásadně ráno a nalačno. Počítejte s tím, že celá očista trvá déle než hodinu, proto je k tomu vhodné sobotní nebo nedělní ráno. Tento ani příští den neprovádějte žádné násilné cviky a v den očisty je třeba mít klid a být celý den v teple. Vypijeme 0,5 až 1 l studené vody a počkáme cca 0,5 až 1 hodinu, než se voda vstřebá do organizmu. Tělo je důležité dobře zavodnit, je to prevence proti pocitu žízně, kdy následkem požití slané vody se část tekutin z vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice a v podstatě se organizmus při odvodu škodlivin dehydruje. To je přirozenou součástí pročišťovacího procesu. Po této proceduře je tedy normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem navíc není možné pít žádnou tekutinu, ani čistou vodu, jinak byste sifonový efekt nepřerušili a pokračovali v chození na toaletu. Také si před pitím slané vody připravíme 1,5 l silnějšího heřmánkového čaje ze čtyř sáčků zalitých vařící vodou, který nám zatím akorát vychladne, abychom jej mohli vypít na závěr procedury. Současně si dáme vařit bílou rýži, kterou rozvaříme na kaši a rozpustíme do ní v konečné fázi varu 4 dkg stolního másla. Pokud necháte dojít rýži pod pokličkou na teplé, ale vypnuté plotýnce, tak bude akorát správně teplá k jídlu na čas, kdy ji budete potřebovat.

Nyní můžeme přistoupit k vlastní proceduře. Je vhodné pořídit si hrnek o objemu 1,5 l , což se mi osvědčilo, ale není to nezbytně nutné. Já budu nyní uvažovat s uvedeným objemem 1,5 l, kdo použije menší upraví dávkování soli a vypije více hrnků. Natočíme si 1,5 l vlažné vody a do ní rozmícháme vrchovatější polévkovou lžíci kuchyňské soli. Vodu je vhodné vypít nejlépe na ex, její chuť totiž není příliš příjemná a špatně se po přerušení k pití člověk vrací. Většinou již rychlé vypití tak velkého množství vlažné osolené vody nahodí sifonový efekt a dojde ke spontánnímu odchodu kalů.

Pokud ihned k vyprázdnění nedojde, obsah žaludku neprochází normálně do trávicí trubice a vyvolává pocit přeplněnosti až nevolnosti, chvilku můžeme počkat, tak pět minut, než ke stolici dojde, případně uděláme několik úklonů vpravo a vlevo a párkrát stlačíme oblast břicha a žaludku, aby voda postoupila do střev. Může se stát, že u některých osob plynová bublina vzniklá kvašením zabrání průchodu vody a vytvoření sifonu nebo to, že hrdlo vrátníku se neotevírá tak, jak by mělo. Pocit vymizení nevolnosti znamená, že průchod je otevřen, sifon se vytvořil a pokračujeme v pití slané vody. Jestliže by se výjimečně nedostavil výsledek, navodíme vyprázdnění pomocí klyzmatu o obsahu 1/2 litru zavedeného obvyklými prostředky (klystýr, irigátor). Je třeba, aby se vytvořil efekt sifonu (násosky). Jakmile vyjde první stolice a sifon není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky. V nejnepříznivějším případě, to jest, že by voda vůbec nevyšla ze žaludku jsou možná dvě řešení. Vyprázdnit žaludek tím, že podráždíme kořen jazyka třemi prsty pravé ruky a vyvoláme reflex zvracení. Neděláme nic, voda se vstřebá a později ji vymočíme. Zatím jsem se s tím, že by voda neprošla nesetkal, ale André van Lysebeth tuto možnost zmiňuje, tak ji pro úplnost uvádím.

Natočíme další hrnek, ale soli již dáme méně tak rovnou polévkovou lžíci a opět vypijeme. Většinou je již nutné pít vodu přímo na toaletě, protože voda ihned prochází. Zprvu vychází tuhé kaly, poté řidší a nakonec již jen zakalená voda. Namícháme další hrnek, dáme soli zase méně tak tři čtvrtě lžíce a vypijeme již na toaletě. Voda prochází většinou ihned po vypití a bude již téměř čirá. Poté namícháme poslední hrnek, dáme tak půl lžíce soli a opět vypijeme na toaletě. Vycházet by měla naprosto čistá voda, tak jak jste ji vypili. Na závěr zbavíme organizmus soli tím, že vypijeme předem připravený a již vychladlý heřmánkový čaj. V toaletě uvidíme barevnou změnu z vody na heřmánek, což nám garantuje odplavení zbytků soli. Po odchodu heřmánku se podíváme na hodiny a máme 30 až 45 minut času než se musíme najíst. Počítejte s dozvuky vyprazdňování a proto se nevzdalujte po dobu jedné hodiny od WC.

Upozornění

Výše uvedené dávkování soli zajistí velmi rychlý průběh očisty, což je z mého pohledu ideální. Nicméně u někoho mohou tyto vysoké dávky soli vyvolat zvraceni, bolest hlavy, celkovou slabost a další příznaky, které jsou sice nepříjemné, ale zpravidla brzy odezní. Pro první provedení očisty tedy dávkujte sůl raději opatrněji, doporučuji vyzkoušet zhruba poloviční dávky soli. Při dalších očistách již můžete postupovat dle vlastních zkušeností a možností, nebo vycházet z nápadů a postřehů členů fóra uvedených v diskuzích k této očistě.

Rada

Pokaždé, když jdete na WC a použijete toaletní papír, vymyjte si konečník vlažnou vodou, osušte ho a případně ho natřete olivovým (nebo jiným) olejem, abyste předešli podráždění způsobenému solí. U některých citlivých jedinců může toto podráždění vyvolat nepříjemné pocity, kterým však lze snadno zabránit.

První jídlo

Po šankhaprakšálaně je třeba BEZPODMÍNEČNĚ dodržovat následující pokyny.

Jíst nejdříve půl hodiny po skončení a NEJPOZDĚJI jednu hodinu po skončení. Je VÝSLOVNĚ ZAKÁZÁNO nechat trávicí trubici prázdnou déle než hodinu.

Pokud se do hodiny nenajíte, hrozí zdravotní riziko v případě, kdy střevo je již natráveno a některé jeho části jsou natolik poškozeny, že by mohlo dojít k srůstům. Mimo to se také do střeva vyplaví značné množství žlučových kyselin, které by dále zbytečně poškozovaly střevní stěnu.

První jídlo má obsahovat

BÍLOU rýži (tedy ne rýži přírodní, jejíž buničina by dráždila střevní sliznici) vařenou ve vodě až rozvařenou. Vařená rýže se má v ústech rozplývat a může se trochu osolit. Ze zkušenosti solení nedoporučuji, zvyšuje pocit žízně. Lze ji doplnit dobře uvařenou čočkou nebo karotkou. Současně s rýží musíte sníst alespoň 4 dkg másla. Můžete je bud’ nechat rozpustit na rýži, anebo sníst po lžičkách. Po jídle sníme a mírně zapijeme ještě dvě kapsle Lactobacilus Acidophilus. Jedná se o bakterie mléčného kvašení, které brání přemnožení nevhodných patogenních bakterií, především kvasinek a obnovíme tak přirozenou střevní mikroflóru. Není to bezpodmínečně nutné, mikroflóra se obnoví i bez jejich aplikace, ale je to vhodnější a ulehčí to start organizmu.

Důležité

Rýže se nesmí vařit v mléce. 24 hodin po šankhprakšálaně není dovoleno pít mléko ani jíst jogurt. Kromě toho během těchto 24 hodin jsou zakázány kyselé pokrmy a nápoje (je to jeden z důvodů, proč je zakázán jogurt), ovoce a syrová zelenina. Osobně mám vyzkoušeno, že nejlepší je první den jíst pouze bílou rýži s máslem. Po 24 hodinách se můžete vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu, vyvarujte se však nadměrného množství masa.

Nápoje

Následkem požití slané vody se část tekutin z vašeho organismu osmózou dostane do trávicí trubice, proto po této očistě je normální pociťovat velkou žízeň. Před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu, ani čistou vodu, jinak byste sifon nepřerušili a pokračovali v chození na toaletu. Naopak po prvním jídle, nejlépe tak po 30 ti minutách, můžete pít vodu nebo lehké odvary (např. kombinace lipového květu a máty), minerální vodu bez nebo jen s malým obsahem kysličníku uhličitého. Není snad třeba ani dodávat, že alkohol, který neradím ani v běžném životě, je během 24 hodin, které následují po očistě přísně zakázán.

Nikoho nepřekvapí, že se stolice objeví až po 24 nebo 36 hodinách. První stolice bude zlatožlutá a bez zápachu jako u dítěte.

Šankaprakšalána se má provádět nejméně dvakrát za rok. Průměrná frekvence bude čtyřikrát do roka při změně ročních období. Ti, kteří chtějí být důkladní, mohou očistu provádět jedenkrát za měsíc. Dhíréndra Brahmačárí radí dokonce každé dva týdny. Záleží tu na chuti a odvaze každého jednotlivce. Šankaprakšalána opravdu není nepříjemná, i když znám příjemnější formu zábavy. Nenechme se ovlivňovat popisem, nejméně příjemné je pít slanou vodu, zbytek už nic není. Lidé trpící zácpou mohou provádět šankhaprakšálanu každý týden, ale s menším množstvím slané vody. V tomto případě celý cyklus potrvá asi půl hodiny. Je to nejlepší způsob, jak regenerovat střeva, kdy se neroztahuje stěna tračníku.

Blahodárné účinky šankaprakšalány.

Prvořadý účinek se týká vylučování, kdy dojde k úplnému odstranění usazenin, které pokrývají sliznici tlustého střeva. Je ohromující, do jaké míry může být střevo zaneseno.

Lidé, kteří se domnívali, že nemají zácpu, protože téměř každý den chodí na stolici, s překvapením nalezli ve vyloučených kalech třeba pecku spolknutou před několika měsíci! Co k tomu dodat? Většinou lidé žasnou, když zjistí, čím vším mohou být střeva pokryta v průběhu měsíců, a natož pak roků. Je neuvěřitelné, že lidé mohou nosit ve svých útrobách tolik odpadů! Pro ilustraci několik zajímavých fotografií, které doporučuji prohlížet vždy před svátečním obědem nebo oslavou pro omezení žravosti.

Jak se Vám to líbilo? Ještě nevěříte, že se celý organismus v pravém slova smyslu intoxikuje takto vylučovanými jedy? Nepovažujte tato slova za příliš silná! Je-li málo lákavé připomínat si takovou situaci, je ještě méně lákavé se v ní nacházet. Provádějte tedy šankhaprakšálanu a zbavujte se všech nánosů, které znečišťují vaši trávicí trubici. Blahodárné účinky se neobjeví ze dne na den; její bezprostřední výsledky nejsou závratné. Ale brzy se projeví svěžestí dechu, lepším spánkem, vymizením vyrážky na tváři a po těle. Když si zvolíte hypotonickou stravu, tedy bez přemíry masa, dojde k vymizení tělesného pachu, který někdy bývá velmi silný. Pot bude bez zápachu, pleť se pročistí. Šankhaprakšálana není pouze očistná, ale rovněž tonizuje vnitřní orgány. Stimuluje játra což se projeví na barvě první stolice a ostatní žlázy náležející k trávicímu systému, především slinivku břišní. Lékaři v Lónavle s úspěchem léčili některé případy začínající cukrovky praktikováním šankhaprakšálany každé dva dny po dobu dvou měsíců; bylo to spojeno s vhodnou stravou a prováděním pránájámy a jiných jógových technik. Zdá se, že Langerhansovy ostrůvky, umístěné ve slinivce břišní vlivem celkové stimulace této žlázy vylučují více inzulínu. Pročištění trávicí trubice má za následek správný metabolismus, a to způsobuje, že hubení se spravují a hubnou ti, kteří mají kila navíc.

Kontraindikací není mnoho.

Lidé, kteří mají žaludeční vřed si samozřejmě musí šankhaprakšálanu odříci a počkat na uzdravení, než se jí podrobí. Totéž platí o lidech, kteří mají akutní onemocnění trávicího traktu, jako např. úplavici, průjem, akutní zánět tlustého střeva – kolitidu (chronickou kolitidu lze naopak touto očistou, prováděnou mimo kritická období, zlepšit), akutní zánět slepého střeva, a tím spíše o lidech s vážným onemocněním, jako např. tuberkulózou střev a rakovinou. Tyto kontraindikace však nejsou absolutní. Známé jsou příklady šankhaprakšálanou radikálně vyléčené úplavice, kterou pacient předtím marně léčil několik měsíců.

Zpracováno na základě vlastních zkušeností a částečně převzato podle knihy André Van Lysebeth: Cvičíme jógu

Diskuze na toto téma se nachází

3 – Klystýr a mikroklyzma

Tato očistná technika léty prověřená a na rozdíl od předchozí v Evropě dříve dobře zdomácnělá je bohužel v současné době poněkud opomíjena. Klystýr (enema, nálev) se možná lidé naučili od volavek, které si tuto očistu prováděly pomocí zobáku. Doklady o použití klystýrů pocházejí např. z Číny, Indie, Egypta (papyrus), Říma a Pompejí. Byly oblíbeny zvláště ve Francii (císař Napoleon I. absolvoval 300 klystýrů za rok), v Rusku, Rakousku-Uhersku (ve Vídni a v západočeských lázních), Německu a USA. Například u vládců Egypta byla zavedena zřejmě ne příliš vděčná funkce strážce konečníku. Aplikace byla vždy úměrná technickým možnostem dané doby.

V současné době je aplikace přeci jen o trochu civilizovanější. Při očistných klystýrech slouží hlavně voda, minerální vody, dříve i mydlinky, oleje aj. Doporučovaný objem tekutin je různý, tak do dvou litrů. U terapeutických klystýrů jsou objemy menší. Při aplikaci sloužily válcové stříkačky, balónky, balónky se dvěma ventily, irigátory plechové, skleněné, gumové a plastové. Nyní si můžeme zakoupit irigátor ve zdravotních pomůckách, případně si ho objednat na dobírku. Nádobky jsou většinou plastové, nebo gumové vaky, které naneštěstí nevykazují ani zdaleka takovou životnost jako nádobky kovové, smaltované z časů našich prarodičů.

Nádržka je na dva litry tekutiny a souprava má regulační kohoutek.

Ke klystýrům lze přiřadit prodávaná jednorázová mikro klyzmata – balonky, které slouží k aplikaci malých objemů léčebných substancí obsahujících roztoky fosfátů, olejíčky, glycerin, mýdlo, bisacodyl, případně jiné látky, které pomáhají při zácpě. Mayové si například v klystýrech aplikovali omamné drogy, což dokazuje vynikající sorbční schopnosti sliznice střeva a touto cestou lze velice úspěšně aplikovat i přípravky, které pro odpornou chuť neradi přijímáme orálně nebo pokud má nemocný problém s polykáním.

Aplikace klystýru v domácích podmínkách

Dle výše uvedených ilustračních obrázků zakoupíte buď sáček, vak, nebo nádobku, kterou já osobně považuji za nejlepší, ale velice špatně se shání. Pro naplnění použijte 0,5 až dva litry tekutiny. Voda by měla být převařená nebo použijte vodu balenou a měla by mít teplotu lidského těla. Použít můžete i různé bylinkové nálevy, přidat šťávu z jednoho citronu, olejíčky, apod. Irigátor zavěste na stěnu v koupelně tak do výšky očí, aby voda měla spád. Z nádobky vede hadička s otočným ventilkem na konci a zde se nasazuje jako koncovka rektální trubička, která se po namáznutí rostlinným olejem zavádí do konečníku 15-30 cm hluboko, podle toho, jak vám to půjde. Zavedení proveďte ve stejné poloze, jak je znázorněno na výše zobrazené dobové rytině, na kolenou, opřeni o lokty, hlavou dolu a s prověšeným, zcela uvolněným břichem. Pak otočte ventilek, voda začne volně proudit do střev, uvidíte sami, kolik tekutiny vaše střeva budou moci přijmout. Pokud cítíte tlak, můžete vodu zastavit, chvíli počkat a pak zase pokračovat v napouštění. Můžete cítit intenzivní tlak, ale rozhodně ne bolest. Objem střev se tekutinou zvětší, usazeniny se začnou odlepovat ze stěn a s naředěnou stolicí se vyplaví z těla ven. Vodu zadržte ve střevech co nejdéle, nejlépe okolo deseti minut, což Vám zpočátku zřejmě nepůjde, ale nic se neděje, můžete napuštění i několikrát opakovat. Pak si dojděte na záchod. Klystýr provádějte nejlépe ráno nalačno nebo večer předtím, než jdete spát.

Jak často se klystýr provádí?

Při počáteční očistě se doporučuje přijímat klystýr: 1. týden – denně, 2. týden – obden, 3. týden – ob dva dny, 4. týden – ob tři dny, 5. týden – jednou týdně a dále pak střeva čistit klystýrem jednou týdně, případně dvakrát za měsíc nebo tehdy, když cítíme potřebu, protože víme, že byl v našem stravování nějaký úlet. Hlavně si ale uvědomte, že vaše tělo není popelnice, začněte se stravovat zdravě, sportujte, dodržujte pitný režim a uvidíte, jak velké pozitivní změny pocítíte na vašem těle a jak se najednou budete cítit.

Klyzmata čili klystýry můžeme rozdělit na: klyzma očistné, léčivé a mini klyzma. Klyzma očistné provádíme pomocí cca 1,5 litru převařené vody, můžeme ji trošku osolit; lze použít heřmánkový čaj, přidat citrónovou šťávu a podobně. Klyzmata jsou velmi účinným očistným a léčebným prostředkem. Neměli bychom se jich bát, ale ani je aplikovat příliš často, protože časté aplikace mohou narušit střevní mikroflóru. Z tohoto pohledu je vhodná aplikace obden, ale ne příliš dlouho, případně současně užívat Lactobacilus Acidophilus na úpravu mikroflóry tlustého střeva. Po této proceduře může následovat klyzma léčivé, kdy aplikujeme do střeva pouze 150 – 200 ml léčivého čaje; podle okolností, například čaj z měsíčku, zeměžluče, jitrocele, nebo dle rady lékaře či bylináře. Toto malé množství už zůstane ve střevě, protože nevzbuzuje vyprazdňovací reflex. Pod pojmem mikro klyzma rozumíme klyzma léčivého čaje, olejíčku, nebo uriny o objemu 100 – 125 ml, aplikované bez předchozího klyzmatu očistného. Tuto proceduru lze doporučit zejména tam, kde je nutná častější aplikace a podání velkého klystýru by mohlo působit dráždivě, například při léčbě vředové choroby tlustého střeva, apod. Mikro klyzma můžeme aplikovat denně a podáváme je zásadně po stolici.

Předpokládám, že očistu střev jsem probral detailně a doufám i zcela srozumitelně. Pokud by i tak někomu nebylo cokoliv jasné, je vhodné se nestydět a raději se někoho zeptat, než konat nějaké pokusy bez znalosti případných rizik. Dle mého názoru si těmito procedurami můžete spíše pomoci než uškodit, ale platí to pro zdravá střeva. V případě nějakého onemocnění doporučuji konzultaci s lékařem, i když ze zkušenosti vím, že dost lékařů se staví k očistě střev odmítavě. Pak nezbývá než zdravý selský rozum a selektivní logické uvažování, které Vám doporučuji používat pokud možno neustále. Dále rozvíjejte schopnost tělu naslouchat a snažte se vzniku chorob předcházet, to je vždy mnohem jednodušší, než je složitě léčit. Závěrem snad jen odvahu a směle do toho, dopřejte střevům i sobě možnost návratu k původní anatomii a plnému zdraví, které znáte z doby svého mládí.

Diskuze na toto téma se nachází