O tom, jak je dokonalá hydratace organizmu nutná jsem Vás již v předchozích tématech informoval. Dosud jsem se snažil vysvětlit, co pít a co nepít, případně kolik toho za den vypít, ale kdy a jak pít a proč, to se pokusím vysvětlit nyní.
Dospělý člověk vyloučí během dne močí, stolicí a potem za normálních okolností 2 – 2,5 litru vody. Toto množství je také naprosto minimálním množstvím, které je nezbytné dodat, aby organizmus mohl normálně pracovat a netrpěl dehydratací. Já osobně doporučuji pít ještě mnohem více a pod 3 litry denně nedoporučuji klesat příliš často. Moje spotřeba tekutin se pohybuje od 3 do 4 litrů a v letních měsících až 6 litrů. V posledních letech již nepiji nic jiného než čerstvě vylisované šťávy z ovoce a zeleniny, případně mírně zředěné destilovanou vodou. Není to samozřejmě podmínkou, a podle vlastní úvahy, možností organizmu nebo zdravotního problému si může každý vybrat na základě informací z předchozích témat to pravé. Také je vždy lepší pít i méně vhodný nápoj, pokud ideální k dispozici není, než nepít vůbec. Toto doporučení, pro méně chápavé, se netýká nápojů alkoholických s výjimkou zásaditého piva v rozumném množství, případně večer na lepší náladu a spaní je vhodné 0,2 – 0,3 litru kvalitního, suchého, jednodruhového, červeného vína.
Obecně lze tvrdit, že nejdůležitější je zavodnění organizmu ráno před prvním jídlem. Dobře hydratované tělo se daleko lépe uvede do plného výkonu, většinou bez potíží dojde i k spontánní defekaci a tělo se tak zbaví odpadů, vyloučených během nočního úklidu. Toto hlavně ocení ti, kteří mají s vyprazdňováním nějaké potíže. Osvědčený a fungující postup je vypít ihned po probuzení 0,5 litru čerstvě vylisované šťávy z mrkve, pomerančů a jablek, maximálně zředěné destilovanou vodou v poměru 2 díly šťávy a 1 díl vody. Zhruba po 30 minutách vypít znovu 0,5 litru a po dalších 30 minutách opět 0,5 litru stejné šťávy. Já sám piji ráno většinou ještě více, zpravidla 2 – 3 litry, podle ročního období a předpokládané ztráty tekutin během dne v závislosti na předpokládané námaze během dne a reálně dosažitelné nejvyšší teplotě v parných letních měsících. Většině z Vás se to bude zdát hodně, ale vypít ráno méně než 1 litr je opravdu sebevražedný postup, který v konečném důsledku vede k vážným zdravotním potížím. Zhruba 30 min po vypití poslední tekutiny se můžete najíst, za předpokladu, že nejde o čistou šťávu. Pokud pijete čistou šťávu, tak přestávka mezi pitím a jídlem není nutná a jíst můžete už po 5 minutách. Šťáva totiž na rozdíl od vody trávení nebrzdí, ba naopak mu pomáhá a odstup tím pádem není nutný. Toto množství vstřebané tekutiny Vám musí stačit minimálně na 4 – 6 hod, aniž se dostaví pocit žízně a organizmus nijak nebude trpět dehydratací ani při veliké námaze nebo vysoké okolní teplotě.
Velice podstatné je pochopit a odstranit klasickou chybu při stravování, kterou je pití těsně před jídlem, v průběhu jídla, případně těsně po jídle. Každý z těchto postupů brzdí a omezuje trávící proces a velice zhoršuje využitelnost i vstřebatelnost potravin. Pokud pijete cokoliv jiného, než čerstvě vylisovanou šťávu, tak je nutné udržet výše uvedený odstup a pít buď 30 minut před jídlem, nebo 30 minut po jídle. U čerstvých šťáv platí opět možnost pít těsně před jídlem, ale po jídle doporučuji také dodržet uvedený 30 minutový odstup. Zvláště zeleninové šťávy vypité před jídlem velice dobře ovlivňují trávící proces a umocňují využitelnost potravin. Jako obecně doporučitelná v dnešní stresové době je šťáva následujícího složení, která velice dobře rovná nejen trávení, ale i neurózy a deprese. Karotka 250 ml, celer125 ml a syrová brambora 125 ml. Za běžných okolností stačí vypít před obědem 0,5 litru šťávy, ale ve velikých letních vedrech nebo při mimořádné námaze doporučuji vypít ještě 30 minut po jídle dalšího 0,5 litru. Toto množství kvalitní a vstřebatelné tekutiny, Vás udrží fit i v nejnáročnějších podmínkách až do večera.
Večeře se víceméně podobá obědu a je možné i více jíst, protože tělo má na trávení potřebný klid. Pro pitný režim platí stejná pravidla jako v poledne a je potřeba vypít 0,5 litru cca 30 minut před jídlem, pokud jde o jinou tekutinu než čistou čerstvě vylisovanou šťávu. Čistou šťávu lze pít těsně před jídlem a její účinky trávení naopak pomáhají. Já sám ještě 30 minut po jídle vypiji 0,5 – 1 litr většinou čisté šťávy, případně šťávy naředěné destilovanou vodou.
V průběhu jara a léta je velice vhodné místo čerstvě vylisovaných šťáv hydratovat tělo pomocí zeleného nápoje, který dodá neuvěřitelné množství životně důležitých látek a velice pozitivně ovlivňuje imunitu. Není sice chuťově tak dobrý, ale jeho mimořádné vlastnosti tu horší chuť rozhodně převyšují a dá se na něj poměrně dobře zvyknout. Ve větším teple navíc není příliš vhodná hydratace pomocí ovocných šťáv, které obsahují poměrně velké množství cukrů a právě zelený nápoj je naprosto nejvhodnější, maximálně dochucený třeba šťávou z ananasu nebo pomerančů. Další možností jsou ovocné maceráty v destilované vodě, případně voda s ledovou tříští, která také velice dobře ovlivňuje imunitu. Uvedený pitný režim je schopen velice rychle upravit mnoho vleklých a víceméně neléčitelných nemocí, jako špatné vyprazdňování, hemeroidy, vysoký tlak a mnoho dalších zdravotních potíží, bez nutnosti užívat jakékoliv léky, a to rozhodně stojí za vyzkoušení. Pravidelné a dostatečné připíjení na vlastní, nikoliv cizí zdraví, se Vám určitě vyplatí, zvláště pokud budete připíjet podle výše uvedeného doporučení. Tak dosti teorie, přejděme k praxi, směle zvedněte půllitr a „Na zdraví“.
Diskuze na toto téma se nachází