Nejde náhodou o šarlatánství?
Pro skalní pochybovače přidám ještě pár zajímavých informací.
Pokusím se o malé a snad i logické vysvětlení, ovšem hned na začátku zcela na rovinu přiznám, že přesné chemické, laboratorně a vědecky určené složení těchto kamenů dosud neznám. Nikdy jsem nikde nenašel solidní a komplexní chemický rozbor těchto vyloučených kamenů, ani nějaké opravdu důvěryhodné vysvětlení jejich vzniku a nedovedu tedy říci, jaké přesně je jejich složení. Konkrétní složení se navíc bude zřejmě i dost lišit u jednotlivých klientů, protože odcházející kameny jsou jak různé barvy, tak struktury. Podle všeho tedy ani nejde o nějaký jasně definovatelný produkt jednoznačně vědecky definovatelného chemického složení. Celkový podrobný chemický rozbor bohužel není zrovna levná záležitost a jak vidno ani oponentní „vědci“ nemají peněz nazbyt, jinak by ten rozbor předpokládám již dávno byl vyhotoven, šlo by jej zveřejnit a letitý spor by se tak snadno vyřešil.
O to zajímavější pak je, že se na internetu objevují i vědecky se tvářící články, které tuto kůru prohlašují a vysvětlují jako šarlatánství. Autoři těchto „vědeckých“ článků tvrdí, že kameny vyplavené při této kůře jsou zmýdelněné mastné kyseliny z oleje, který pacient vypil. Tvrzení zakládají na tom, že použitý olej se trávicím enzymem pro tuky – lipázou rozkládá na glycerol a mastné kyseliny, které vyvazují přítomné ionty například hořčíku z Epsomské soli, nebo draslíku a sodíku z ovocné šťávy. Podle jejich tvrzení to dokazuje i analýza kamenů, kde uvádějí celkem směšné argumenty, že na rozdíl od opravdových kamenů nemají krystalickou strukturu a neobsahují cholesterol, bilirubin a pod., ale skládají se hlavně z mastných kyselin a při teplotě 40°C se navíc rozpouštějí na mazlavou hmotu. To je sice pravda, ale již jsem nikdy nikde nenašel jejich „vědecké“ vysvětlení, proč se z jater vylučují ty samé kameny například po dobře udělaném kávovém klystýru, při kterém se používá pouze voda s kofeinem a to ještě aplikovaná pochopitelně do konečníku. Co se tam tedy dokáže zmýdelnit na vodě s kofeinem, která navíc vůbec neprochází horní částí trávicího traktu, je mě stále záhadou. Ještě zajímavější a nevysvětlitelnější je, že tyto kameny se vyloučí prakticky vždy při silné zátěži jater, jako třeba občas při šankaprašaláně, kde se pije pouze voda se solí, nebo i při dalších postupech, které donutí játra zabrat naplno.
Podle mého názoru není ani tak cílem těchto lidí objektivně informovat laickou veřejnost, ale jde jim o principiální zpochybňování velice dobrého, staletími prověřeného a plně funkčního postupu, který vám může pomoci při potížích s játry a žlučníkem, navíc ještě bez lékaře a zdarma, což se v dnešní době opravdu moc nenosí. Také je možná vhodné se podívat, kdo se vlastně skrývá za výrazem šarlatán. Wiki slovník uvádí například šejdíř, tlachal, podvodník, nedůvěryhodný léčitel, či lékař používající neuznávané praktiky. Pokud se nad tím trochu zamyslím, tak tedy někdo, kdo cíleně uvádí důvěřivce do omylu, což mě zde bohužel, za daných okolností, vychází v neprospěch těch samozvaných internetových „vědců“, kteří vlastně provozují v pravém slova smyslu šarlatánství a snaží se z něho cíleně nařknout alternativce. Jak vidíte, nic lehkého k přemýšlení to tedy není, ale jak říká jeden můj známý, „Tož MUDruj synku“. Každý ať si svůj závěr udělá nejlépe sám a ideálně objektivní, založený na základě vyzkoušení této kůry a vlastních výsledcích a zkušenostech. To je totiž vždy lepší, než vycházet z nějaké dojmologie a nepodložených tvrzení, nicméně nepochybně zajímavou diskuzi na téma složení jaterních kamenů si určitě můžete přečíst předem.
Diskuze na toto téma se nachází