Hlavní menu

3 - Klystýr a mikroklyzma

Tato očistná technika léty prověřená a na rozdíl od předchozí v Evropě dříve dobře zdomácnělá je bohužel v současné době poněkud opomíjena. Klystýr (enema, nálev) se možná lidé naučili od volavek, které si tuto očistu prováděly pomocí zobáku. Doklady o použití klystýrů pocházejí např. z Číny, Indie, Egypta (papyrus), Říma a Pompejí. Byly oblíbeny zvláště ve Francii (císař Napoleon I. absolvoval 300 klystýrů za rok), v Rusku, Rakousku-Uhersku (ve Vídni a v západočeských lázních), Německu a USA. Například u vládců Egypta byla zavedena zřejmě ne příliš vděčná funkce strážce konečníku. Aplikace byla vždy úměrná technickým možnostem dané doby.

V současné době je aplikace přeci jen o trochu civilizovanější. Při očistných klystýrech slouží hlavně voda, minerální vody, dříve i mydlinky, oleje aj. Doporučovaný objem tekutin je různý, tak do dvou litrů. U terapeutických klystýrů jsou objemy menší. Při aplikaci sloužily válcové stříkačky, balónky, balónky se dvěma ventily, irigátory plechové, skleněné, gumové a plastové. Nyní si můžeme zakoupit irigátor ve zdravotních pomůckách, případně si ho objednat na dobírku. Nádobky jsou většinou plastové, nebo gumové vaky, které naneštěstí nevykazují ani zdaleka takovou životnost jako nádobky kovové, smaltované z časů našich prarodičů.

Nádržka je na dva litry tekutiny a souprava má regulační kohoutek.

Ke klystýrům lze přiřadit prodávaná jednorázová mikro klyzmata – balonky, které slouží k aplikaci malých objemů léčebných substancí obsahujících roztoky fosfátů, olejíčky, glycerin, mýdlo, bisacodyl, případně jiné látky, které pomáhají při zácpě. Mayové si například v klystýrech aplikovali omamné drogy, což dokazuje vynikající sorbční schopnosti sliznice střeva a touto cestou lze velice úspěšně aplikovat i přípravky, které pro odpornou chuť neradi přijímáme orálně nebo pokud má nemocný problém s polykáním.

Aplikace klystýru v domácích podmínkách

Dle výše uvedených ilustračních obrázků zakoupíte buď sáček, vak, nebo nádobku, kterou já osobně považuji za nejlepší, ale velice špatně se shání. Pro naplnění použijte 0,5 až dva litry tekutiny. Voda by měla být převařená nebo použijte vodu balenou a měla by mít teplotu lidského těla. Použít můžete i různé bylinkové nálevy, přidat šťávu z jednoho citronu, olejíčky, apod. Irigátor zavěste na stěnu v koupelně tak do výšky očí, aby voda měla spád. Z nádobky vede hadička s otočným ventilkem na konci a zde se nasazuje jako koncovka rektální trubička, která se po namáznutí rostlinným olejem zavádí do konečníku 15-30 cm hluboko, podle toho, jak vám to půjde. Zavedení proveďte ve stejné poloze, jak je znázorněno na výše zobrazené dobové rytině, na kolenou, opřeni o lokty, hlavou dolu a s prověšeným, zcela uvolněným břichem. Pak otočte ventilek, voda začne volně proudit do střev, uvidíte sami, kolik tekutiny vaše střeva budou moci přijmout. Pokud cítíte tlak, můžete vodu zastavit, chvíli počkat a pak zase pokračovat v napouštění. Můžete cítit intenzivní tlak, ale rozhodně ne bolest. Objem střev se tekutinou zvětší, usazeniny se začnou odlepovat ze stěn a s naředěnou stolicí se vyplaví z těla ven. Vodu zadržte ve střevech co nejdéle, nejlépe okolo deseti minut, což Vám zpočátku zřejmě nepůjde, ale nic se neděje, můžete napuštění i několikrát opakovat. Pak si dojděte na záchod. Klystýr provádějte nejlépe ráno nalačno nebo večer předtím, než jdete spát.

Jak často se klystýr provádí?

Při počáteční očistě se doporučuje přijímat klystýr: 1. týden – denně, 2. týden – obden, 3. týden – ob dva dny, 4. týden – ob tři dny, 5. týden – jednou týdně a dále pak střeva čistit klystýrem jednou týdně, případně dvakrát za měsíc nebo tehdy, když cítíme potřebu, protože víme, že byl v našem stravování nějaký úlet. Hlavně si ale uvědomte, že vaše tělo není popelnice, začněte se stravovat zdravě, sportujte, dodržujte pitný režim a uvidíte, jak velké pozitivní změny pocítíte na vašem těle a jak se najednou budete cítit.

Klyzmata čili klystýry můžeme rozdělit na: klyzma očistné, léčivé a mini klyzma. Klyzma očistné provádíme pomocí cca 1,5 litru převařené vody, můžeme ji trošku osolit; lze použít heřmánkový čaj, přidat citrónovou šťávu a podobně. Klyzmata jsou velmi účinným očistným a léčebným prostředkem. Neměli bychom se jich bát, ale ani je aplikovat příliš často, protože časté aplikace mohou narušit střevní mikroflóru. Z tohoto pohledu je vhodná aplikace obden, ale ne příliš dlouho, případně současně užívat Lactobacilus Acidophilus na úpravu mikroflóry tlustého střeva. Po této proceduře může následovat klyzma léčivé, kdy aplikujeme do střeva pouze 150 – 200 ml léčivého čaje; podle okolností, například čaj z měsíčku, zeměžluče, jitrocele, nebo dle rady lékaře či bylináře. Toto malé množství už zůstane ve střevě, protože nevzbuzuje vyprazdňovací reflex. Pod pojmem mikro klyzma rozumíme klyzma léčivého čaje, olejíčku, nebo uriny o objemu 100 – 125 ml, aplikované bez předchozího klyzmatu očistného. Tuto proceduru lze doporučit zejména tam, kde je nutná častější aplikace a podání velkého klystýru by mohlo působit dráždivě, například při léčbě vředové choroby tlustého střeva, apod. Mikro klyzma můžeme aplikovat denně a podáváme je zásadně po stolici.

Předpokládám, že očistu střev jsem probral detailně a doufám i zcela srozumitelně. Pokud by i tak někomu nebylo cokoliv jasné, je vhodné se nestydět a raději se někoho zeptat, než konat nějaké pokusy bez znalosti případných rizik. Dle mého názoru si těmito procedurami můžete spíše pomoci než uškodit, ale platí to pro zdravá střeva. V případě nějakého onemocnění doporučuji konzultaci s lékařem, i když ze zkušenosti vím, že dost lékařů se staví k očistě střev odmítavě. Pak nezbývá než zdravý selský rozum a selektivní logické uvažování, které Vám doporučuji používat pokud možno neustále. Dále rozvíjejte schopnost tělu naslouchat a snažte se vzniku chorob předcházet, to je vždy mnohem jednodušší, než je složitě léčit. Závěrem snad jen odvahu a směle do toho, dopřejte střevům i sobě možnost návratu k původní anatomii a plnému zdraví, které znáte z doby svého mládí.

Diskuze na toto téma se nachází