Hlavní menu

4 - Minerály, vitamíny a enzymy

Nemá cenu tady obsáhle popisovat jaké konkrétní minerály, vitamíny a enzymy naše tělo potřebuje a jaká je nezbytná denní dávka. Takovýchto informací je všude dostatek a je rozhodne vhodnější ze zaměřit na některé sporné skutečnosti, které se této problematiky týkají. V této oblasti panuje mnoho veřejně šířených polopravd a komerčních lží. Pravdou je, že minerály, vitamíny a enzymy nezbytně potřebujeme ke svému zdravému životu, ale již se z opatrnosti nikde nehovoří o tom v jakém stavu. Vyrobitelné a komerčně využitelné jsou pouze anorganické minerálie a samostatné vitamíny, což je velice dobré jako zdroj příjmů farmaceutického průmyslu, ale již málo pozitivní pro naše peněženky a zdraví. Naprostá většina enzymů není schopna přežít teploty nad 50 stupňů C a hlavně z tohoto důvodu je jejich průmyslová výroba značně diskutabilní. Tělo navíc není schopno takto připravené a poměrně cizorodé nekomplexní látky dobře vstřebávat a využívat. Vždy mají mimo svých nesporných pozitivních vlastností i vedlejší škodlivé účinky.

Prodávané minerály například mají vlivem anorganické podstaty nízkou využitelnost a přebytky navíc sedimentují v organizmu, což v dlouhodobém měřítku vyústí v množství zdravotních potíží. Čisté, chemicky vyrobené, vitamíny se také špatně vážou na tkáně, protože takto se v přírodě nikdy nevyskytují a tělo je bez současného přísunu potřebných enzymů využít neumí. Snaží se je naopak poměrně rychle vyloučit a dochází ke zbytečné zátěži orgánů, které při předávkování některými vitamíny velmi trpí a mohou dokonce i selhat. Průmyslově vyráběné enzymy jsou kapitola sama pro sebe a jejich užíváním se jedná o tak vážné zásahy do rovnováhy organizmu, kdy se funkčnost některých orgánů může zcela vyřadit. Tělo pak musí trvale dostávat synteticky připravené léčivo u něhož je přesné a tělu vyhovující dávkování velký problém. Potřebná dávka je závislá na momentálních podmínkách, stavu a činnosti člověka, proto pak máme stále nedostatek, či přebytek daného enzymu a to rozhodně dobré není. V dlouhodobějším horizontu může dojít následkem této nerovnováhy k selhání dalších funkcí orgánů.

Z výše uvedených důvodů se jako nejlepší řešení jeví podstatná úprava stravy s vysokým zastoupením tepelně neupravené zeleniny a ovoce. Již při konzumaci stejných váhových dílů 50% vařené stravy a 50% syrové zeleniny, nebo ovoce získáte s největší pravděpodobností veškeré minerály, vitamíny a enzymy v dostatečném množství. Důležitá mimo množství je i kvalita a využitelnost takto dodaných látek. Jedná se o komplexní produkty, kde současným působením účinných dodaných látek nemůžeme nic zkazit a tělu stačí mnohem menší množství. Jsou to totiž látky organické, velice dobře vstřebatelné a jejich předávkování je prakticky nemožné. V těle nedochází k žádné sedimentaci a případné přebytky tělo snadno bez námahy vyloučí. Výhoda je hlavně v pomalém uvolňování látek do krevního řečiště a nedochází tak k prudké jednorázové zátěži některých orgánů. Ještě lepší je pití ovocných, nebo zeleninových šťáv, kde je využitelnost zcela mimořádná a velice rychlá. Šťávy se tráví prakticky okamžitě po požití, maximálně do 15 min a ihned uvolní účinné látky do krve, čímž jsou orgány stále dobře zásobeny vším potřebným. Já piji pravidelně vždy 20 -30 minut před jídlem cca 0,5 litru čerstvě vylisované šťávy z ovoce, před ovocným jídlem a ze zeleniny před zeleninovým jídlem. Pokud jíte stravu vařenou je rozhodně vhodnější šťáva zeleninová, která nezpůsobuje kvasné procesy v organizmu. Čerstvé šťávy mají tak vysoký obsah účinných látek, že již při vypití 1 litru čerstvé šťávy denně je prakticky nemožné mít jakýkoliv deficit minerálů, vitamínů a enzymů.

Za těchto podmínek je jakékoliv polykání nesmyslně drahých pilulek zcela zbytečné a ušetříte dvakrát. Jednou peníze za nepotřebné prášky a největší úspory dosáhnete u svého zdravotního stavu, kde tímto postupem naopak odstraníte staré letité sedimenty a oživíte plnou činnost orgánů, kterou si mnozí již ani nepamatují. Například odlehčení a regenerace jater Vás zbaví trávících potíží, špatného zraku, depresí, nečisté pleti a dalších neduhů, které provázejí téměř každého moderního a správně civilizovaného člověka.

Diskuze na toto téma se nachází