Hlavní menu

6 - Vzduch

Tento bod je z mého výčtu škodlivých zátěží poslední a jako takový nejhůře ovlivnitelný. Asi jen málokdo je tak nad věcí, že opustí své dobré zaměstnání ve velkém městě, případně se kvůli špatné kvalitě středoevropského ovzduší prostě odstěhuje někam do Tibetu. Přesto i tak můžeme organizmu hodně ulehčit, hlavně ti, co bydlí ve velkých městech, kde je samozřejmě vzduch podstatně horší, než někde na malé vesnici v zalesněných horách. Omezte škodlivou zátěž na nezbytně nutnou dobu, nejčastěji spojenou s výkonem zaměstnání, časem dopravy nebo docházky na pracoviště a zpět. Doma můžeme kvalitu dýchaného vzduchu zásadně ovlivnit například investicí do pračky vzduchu, ve velkém městě se to určitě vyplatí. Ale i ti, co na takováto relativně drahá zařízení nemají mohou dodržovat určitý ochranný režim.

Kouření asi rozebírat nemusím, ale vysokou škodlivost osvěžovačů vzduchu, různých aerosolů a aroma lampiček zmínit musím, mohou poškozovat zdraví hlavně u dětí. Denní používání aerosolů, například různých čistidel, deodorantů nebo laků na vlasy je spojeno s 30procentním nárůstem průjmů u dětí a má rovněž negativní vliv na zdraví. Ti, kteří denně používají osvěžovače vzduchu a aerosoly, trpí více bolestmi hlavy a depresemi. Lze obecně říci, že v domácnostech, kde se používají tyto chemické látky je mikroklima domácností horší než ovzduší v době smogu. Vlivem tepla se látky odpařují a jejich koncentrace je až tisícinásobně vyšší než ve volném prostoru. Navíc používání osvěžovače překrývá často nepořádek nebo přítomnost plísní, které mohou zdraví vážně poškodit. Tady platí, čím méně, tím lépe a pro provoněný vzduch Vašeho bytu použijte třeba nastrouhanou pomerančovou, nebo citronovou kůru položenou v utěrce na radiátor a některé vonící byliny.

Pokud možno, co nejčastěji vyrazte za zdravím do lesa, na procházku podle řeky, nebo do hor. Lepší očistu organizmu docílíte při vyšší fyzické zátěži, jako je několikahodinová horská túra, běh lesem, lyžování, jízda na horském kole nebo letní plavání v přírodních podmínkách. Ovlivní to pozitivně nejen Váš fyzický stav, ale i Vaše unavené nervy.

Diskuze na toto téma se nachází