Hlavní menu

2 – Zásadotvorné a kyselinotvorné

potraviny

Dalším a podstatně dokonalejším způsobem dělení stravy je pochopení logiky převahy kyselin, nebo zásad v každé jednotlivé potravině a jejich následná konzumace takovým způsobem, aby potrava byla celkově zásadotvorná i když určité množství kyselinotvorných potravin tělo také samozřejmě potřebuje. Proti předcházejícímu způsobu dělení stravy je tento systém dělení potravin k pochopení mnohem složitější.

Mimo jednoznačně kyselinotvorné a velice škodlivé potraviny, mezi něž patří hlavně bílé jedy, mléko, mouka, cukr a veškeré výrobky z těchto surovin, může téměř každá zásadotvorná potravina změnit svou reakci v organizmu na kyselinotvornou, pokud je použita nesprávným způsobem. Tím se tento systém stává velice složitý na pochopení i aplikaci v běžném životě. Ovšem na druhé straně je třeba si uvědomit, že to je základ k dobrému zdraví a vyplavení přebytečných kyselin z organizmu u většiny civilizačních chorob vyvolá zpravidla velice pozitivní reakci těla, orgánů a imunitního systému. Většinou se rychle rozeběhne proces regenerace a návratu do normálu, proto je třeba si celou logiku dokonaleji osvětlit. Veškerá zkonzumovaná potrava je, zjednodušeně řečeno, zpracována více či méně žaludkem a tato natrávená kaše se posune dál do dvanácterníku, tenkého a následně tlustého střeva. Ve střevech začne polopropustnou střevní stěnou vstřebávání živin, ale bohužel i škodlivin do krevního řečiště a to se tedy při správné stravě zaplavuje zásadami a při nevhodné stravě kyselinami.

Krev musí mít vyrovnané pH a veškerá činnost orgánů v těle je této logice podřízena. Kyselou krev tělo neutralizuje za každou cenu i když tím způsobuje deficit potřebného vápníku v ostatních částech a orgánech. Pokud by neutralizace nenastala, znamená to, že dojde k postupnému narušení rovnováhy, organizmus se dostane do stavu toxémie a v konečném důsledku nastane smrt. Krev musí mít velice stabilní pH 7,35-7,55 u všech lidí a za každých okolností. Při nižším pH hemoglobin totiž nepřenáší kyslík a dojde k zadušení. Organismus za všech okolností udržuje toto pH pomocí vápníku. Rezerva vápníku je z 99% v kostech a 1% v tělních tekutinách. Při dlouhodobě překyseleném organismu se vápník odebírá z kostí, což vede k řídnutí kostí. Vápník mimo jiné zjišťuje i funkčnost všech svalů. Při jeho nedostatku vzniká únava svalů, snížená pohyblivost a svaly jsou ochablé. Třeba chronická únava mívá často příčinu v nedostatku vápníku a minerálních látek na svalové úrovni. Nedostatkem vápníku velice trpí i funkčnost našeho imunitního systému, protože je nezbytný pro aktivaci funkce enzymů. Pokud kyseliny nemohou odejít z těla přirozenými cestami, hledá tělo řízené pudem sebezáchovy úložiště pro tyto škodliviny v místech a orgánech, které dočasně tento nápor vydrží a nedojde k jejich bezprostřední dysfunkci. U každého jedince je to jiné místo v těle a každý si tak zakládá na jiné zdravotní problémy i když příčina je vždy stejná.

Toto je také odpovědí různým šťouralům, kteří zpochybňují to, že stejný postup může léčit vše, od cukrovky, přes hemeroidy, až po rakovinu. Z výše uvedených skutečností jasně vyplývá, že čím méně přijímáme škodlivin, tím větší jsou naše šance se uzdravit i zdravě žít a vše je třeba podřídit této logice. Mimo jednoznačně kyselinotvorné, již zmíněné bílé jedy je značně škodlivé jíst i větší množství upraveného masa a olejů obsahujících omega 6 mastné kyseliny, které také silně překyselují tělo. Pro ilustraci uvedu i následující přehled, který ukazuje několik typických potravin, poživatin a činností spojených s nadměrným množstvím kyselin, které nám berou sílu a zdraví:

  • Maso a masné výrobky – kyselina močová
  • Vepřové maso – kyselina sírová a dusičná
  • Sladkosti, cukr, produkty z bílé mouky – kyselina octová
  • Sladidlo – kyselina mravenčí
  • Nealkoholické nápoje (sycené a slazené) – kyselina fosforečná
  • Káva, černý čaj, červené víno – kyselina tříslová
  • Léky proti bolesti – kyselina acetylsalicylová
  • Nadměrná tělesná námaha – kyselina mléčná
  • Stres, hněv – kyselina solná
  •  

Naopak nejlépe eliminují kyselost tyto potraviny: meloun, okurka, rajčata, jablka, pomeranče a dále téměř veškeré syrové ovoce a zelenina. Bohužel je asi nejde jíst při současné konzumaci masa, sýrů, chleba a ostatních zmíněných zdrojů kyselin v takovém množství, aby nastala ideální acidobazická rovnováha. Z tohoto důvodu je v případě jakékoliv choroby velice účinné tyto potraviny vyřadit ze svého jídelníčku, minimálně na dobu nezbytně nutnou k odeznění problémů. Většinou se ovšem po návratu k původní stravě vrátí i tytéž potíže a je vhodnější přijmout změněný stravovací režim jako trvalý. Pro kontrolu stavu kyselin v organizmu se mi nejvíce osvědčil velice jednoduchý způsob kontroly kyselosti vlastní moče, která je vždy dokonalým obrazem stavu organizmu.

PH moče je snad nejdůležitější a snadno kontrolovatelný ukazatel stavu škodlivin v organizmu. Průměrné pH moče zdravého člověka je 6,4 a vzhledem k tomu, že většina lidí má nevhodnou stravou vytvořen dlouhodobý deficit zásaditých látek v organizmu, doporučuji minimálně po dobu nutnou k odeznění zdravotních potíží sledovat si denní rozsah pH moče. Hodnota pH moče musí v průběhu 24 hodin vykázat pohyb z 5,8-6.8 pH na 7.0 pH a více. Stává-li se to alespoň obden, budete v pořádku. Já sám udržuji pH tak, že každý den vystoupá nad hodnotou 7 pH, co nejblíže k hodnotám správného pH krve. Nízké pH, méně než 5,4 znamená, že organizmus je zbytečně zaplaven kyselinami a strádá. Pro pravidelnou kontrolu, protože stav pH se nedá spolehlivě odhadovat, doporučuji v kterékoliv lékárně zakoupit za cca 130,- Kč pomůcku pro diabetiky, konkrétně Triphan. Jde o tubu s 50 ks proužků, z nichž každý má tři políčka. Nás zajímá políčko horní a stav pH lze cca 60 sec po namočení do vlastní moči odečíst porovnáním dosaženého zbarvení se stupnicí na tubě. Každý proužek se dá, vzhledem k zbytečně velké šíři, podélně rozstřihnout napůl a tím získáme materiál pro 100 náměrů. Obsah tuby nám tedy postačí na dlouhou dobu, což je dle mého názoru velice vhodná investice do vlastního zdraví a celkem spolehlivě nám tento postup odpoví jak dobře, nebo špatně se stavujeme. Postupně musíte vysledovat, která potravina jak reaguje a podle toho jíst jak chutně, tak zdravě. Rozhodně je to větší problém zpočátku, kdy tělo přebytečné zakyselení vyplavuje. Zvláště tehdy, kdy budete hubnout a rozpouštět tak do krve kyselou tukovou zásobu je potíž se na uvedené hodnoty pH dostat a pak je udržet. Toto zpravidla poměrně rychle odezní a udržení správných hodnot nebude představovat žádný problém.

Diskuze na toto téma se nachází