Hlavní menu

2 - Tekutiny vnitřně a zvenčí.

Dobrá hydratace organizmu, vnější a vnitřní hygiena těla patří k oblasti, kde se dopouštíme vlivem nevědomosti nebo lenosti dalších zásadních a život ohrožujících chyb. Pití nápojů produkovaných potravinářskými koncerny, určitě je dobře znáte z neustálých reklamních upoutávek, především alkoholických, energetických, kávy, nápojů na základě mléčných výrobků, perlivých, různě ochucovaných mineralizovaných vod a granulovaných instantních čajů, představuje pro náš organizmus nepředstavitelnou velmi silnou kontaminaci, zpravidla navíc spojenou se silnou diuretickou reakcí, což je kontraproduktivní. V podstatě čím více toho pijeme, tím více naše tělo trpí nedostatkem tekutin. Pokud na tento jev nezaujatě nahlédnu z pohledu výrobců, nic ideálnějšího si ani nelze představit, je to jak perpetuum mobile na trvalé tržby. Z pohledu peněženky zákazníka je ovšem situace dosti bídná, čím více zaplatím, tím více žízním a navíc jako bonus mám překyselení organizmu, trávicí potíže a zánětlivé onemocnění různých orgánů. Zde se na základě zdravého selského rozumu lze řídit tím, že čím levnější, tím zdravější. Ani neperlivé balené pitné vody však nepředstavují ideál pro zdraví a cenovou hladinu i tyto jsou do značné míry kontaminované a zbytečně drahé. Dopřejí nám alespoň možnost tuto tekutinu navázat na tkáně, a pokud jich pijeme dostatečné množství, tak organizmus neničíme dehydratací. Totéž platí i pro bylinné čaje v případě nesmyslného užívání z cvičných důvodů. Tělo si na aktivní léčebné substance navyká a pokud budeme při skutečném onemocnění očekávat léčebný efekt, tak ten se již nedostaví. Co do zdravotních hledisek jsou ideální vody kojenecké a ledovcové, ale cena je nesmyslně vysoká pro běžné pití.

Z tohoto pohledu se jeví jako ideální mít nezávadnou vodu z vlastní studny, kterou je stejně třeba kontrolovat občasným rozborem kvality pitné vody, ale to není bohužel časté, vzhledem k čerpání z malé hloubky. Pokuste se nechat si udělat rozbor toho, co Vám teče doma z kohoutku, a pokud je to městská voda, budete možná příjemně překvapeni, že se jedná o vodu stejně kvalitní jako je pitná voda balená, která je mimochodem velmi pravděpodobně stáčena právě z těchto řádů. Města mají zpravidla studny vrtané, značně hluboké, voda má často poměrně dobrou kvalitu a nezanedbatelně dobrou cenu. Za 1 litr jsou to haléře a ušetříte dvakrát, zdraví i peníze, to je v současné době plné ekonomických reforem určitě dobré. Pokud ani jedna z výše uvedených možností není k dispozici, jste městský člověk, jemuž teče z vodovodu všechno jiné než pitná voda, nezoufejte. Pořiďte si destilační přístroj, není sice levný, ale v delším časovém horizontu jde o velice výhodnou investici. Získáte vodu velice dobré kvality podobnou nejdražším vodám z ledovce a za velice příznivou cenu, kvalita je navíc absolutně pod Vaší kontrolou, což se o balené vodě tvrdit rozhodně nedá.

Tekutina pro provádění vnitřní hygieny má mít podobnou kvalitu jako voda na pití, případně lze použít vodu městskou, ale doporučuji ji převařit. Pro neznalé, vnitřní hygiena je v podstatě, jak bude dále u návodů na provádění jednotlivých technik důkladně vysvětleno, vymývání střev, žaludku, nosu a čelních dutin, případně očí a uší. Je prováděna hlavně pro srovnání bakteriální mikroflóry, odstranění zánětlivých procesů a úpravu anatomických abnormalit jednotlivých orgánů. Je jasné, že část tekutin se vstřebá a tudíž jakákoliv zhoršená kvalita vody je krajně kontraproduktivní. Nemá žádnou cenu bakterie odstraňovat a současně jiné do organizmu zanášet.

Ani voda používaná pro vnější očistu by neměla být moc závadná. Tělo, zvláště silně dehydrované, jak je v současné populaci dost běžné, nasává celým povrchem kůže tekutinu, což zpravidla vnímáme jako příjemný pocit při koupeli. Z tohoto pohledu není příliš ideální sprchování, neboť energii odebírá, ale vynikající je koupel ve vaně nebo bazénu, zvláště pokud přidáme nějaké aromatické, prokrvující, nebo léčivé substance. V tomto případě lze chápat koupel jako hydroterapii, která je mimochodem základem většiny lázeňských procedur. Výsledek je téměř stejný, ovšem v reálných nákladech na koupel v lázních, nebo u Vás doma bude asi značný rozdíl. Osobně Vám doporučuji chápat koupel vždy jako léčebný úkon a podle toho k ní i přistupovat. Ne jen prolétnout pod sprchou, ale maximálně využít léčebné účinky a vychutnat si lázeň. To Vám mimo pokožky opláchne i nervy.

Diskuze na toto téma se nachází