Hlavní menu

3 - Očista dalších tělních dutin

Džala néti – očista nosních dutin

Očista nosu Neti je vynikající a výborně promyšlená technika. Kdo trochu zná jógu, ví, že jogíni vedle různých cvičení používají celou řadu očistných technik, které mohou být velmi prospěšné i ne jogínům. Mé vědomosti se týkají jen hathajógy, ale předpokládám, že očistné techniky patří i do ostatních směrů jógy. Ačkoli se jedná o původně jógovou očistnou techniku, může být užitečná i lidem, které jóga vůbec nezajímá. Jestliže za jednu minutu průměrně osmnáctkrát vdechneme litr vzduchu, projde nosem v nádechu přibližně 26.000 litrů vzduchu za 24 hodin. V dnešní době, kdy je vzduch značně znečištěn, můžeme tuto techniku brát doslova jako balzám pro náš nos. Jelikož naše nosní sliznice je soustavně kontaminována poletujícími bakteriemi, sporami hub, různými alergeny a dalšími nečistotami vzniká riziko zánětlivých procesů a rýmy. Proto je tato metoda velmi prospěšná zejména z preventivního hlediska. Jogíni tvrdí, že nosní sprcha člověka zbavuje všech neduhů od ramen nahoru. Hlavním přínosem džala néti je vyčištění nosních dutin. Dokonale z nosu odstraňuje prach a hlen nahromaděný v nosních dutinách. Je nejlepší praktikovat ji jako součást ranní hygieny. Nejobvyklejší je proplachování nosu slanou vodou, v některých případech je vhodné užití vlastní uriny, které přináší vynikající výsledky.

Pro praktikování nosní sprchy je nutné opatřit si néti konvičku připomínající malou konvičku na čaj. Sehnat se dá v obchodech pro vyznavače jógy nebo na internetu. Je možné použít konvičku na zalévání pokojových květin s upravenou hubičkou. Hubičku je nutné zarovnat, aby nebyla skosená a upravit konec tak, aby neměl ostré hrany – nejlépe nad plamenem. V některých případech se používají dětské konvičky zakoupené v prodejnách hraček, podobně jako menší konvice na čaj, či nádoba na popíjení lázeňské vody, dokonce jde použít i upravená PET láhev a těmito nádobkami je možno konvičku na nétí nahradit. Dále potřebujeme sůl a vlažnou vodu.

Néti konvičku můžete zakoupit ve specializovaných internetových prodejnách.

Také úpravou běžné PET láhve, vyobrazenými pomůckami, můžete zhotovit dobře fungující náhradu néti konvičky.

Zhotovení náhrady néti konvičky

Vzhledem k tomu, že se néti konvička špatně shání, začal jsem přemýšlet, jak ji nahradit nějakým jiným, výrazně levnějším předmětem. Brzy jsem přišel na to, že stejně dobře poslouží i obyčejná PET láhev, má-li ovšem ten správný typ uzávěru a pokud ji ještě maličko upravíte.

Jaký uzávěr musí láhev mít, je vidět na obr. 1; záklopku uzávěru je však potřeba odříznout. Poté – nejlépe s pomocí malého šroubováku – z uzávěru odstraňte veškeré vložené vnitřní části (obr. 2). Podle obr. 3 si můžete ověřit, co vše přijde pryč. Nyní je potřeba do láhve vypálit otvor, kterým by se do láhve přisával vzduch, aby z ní voda mohla bez problémů vytékat. Otvor by měl být zhruba v horní čtvrtině láhve. Můžete ho třeba vyříznout, ale nejsnáze ho propálíte sirkou. Musíte ovšem pracovat rychle, aby se plamen příliš nerozhořel, jinak vznikne příliš velký otvor nebo se spálíte. Konec hořící sirky proto rychle přiložte na láhev (obr. 4). Počítejte s tím, že různé PET láhve také různě reagují. Některého plastu se stačí sotva dotknout, na jiný musíte chvilku tlačit.

Technika provedení očisty nosních dutin

Néti konvičku, nebo PET láhev naplňte vlažnou vodou asi 38-40 stupňů, na 0,5 až 1 litr vody se dá 1 čajová lžička soli. Důležité je, že zakončení „hubičky“ konvičky je uzpůsobeno tak, že přesně ucpe nosní otvor, do něhož se zavede. Poté si jemně zasuňte hubičku nádobky do jedné nosní dírky, nakloňte se nad umyvadlem a skloňte hlavu k jedné straně. Osmotický tlak vody je stejný jako v případě tělesných tekutin. Zatímco vodu lijete do horní nosní dírky, pomocí gravitace vám okolo nosní přepážky vytéká dolní nosní dírkou ven. Anatomie nosní dutiny umožňuje komunikaci mezi oběma nosními dírkami. Až bude nádobka prázdná konvičku vyndejte a vyfrkněte zbylou tekutinu. Konvičku znovu naplňte a celý proces opakujte i na druhou stranu, nejdříve pravou a pak levou nosní dírkou. Velmi důležité je nos pořádně vyfrkat, aby se z něj dostaly poslední zbytky vody. I tak počítejte s tím, že zbylá tekutina z čelních dutin může vykapávat asi pět až deset minut.

Hlavu ukloníte do vyobrazené polohy, pítko PET láhve lehce zasunete do nosní dírky a láhev natočenou vypálenou dírkou nahoru, zdvihnete zhruba do vyobrazeného úhlu. Voda snadno začne protékat dutinami, kde při průchodu vyplavuje hleny a nečistoty.

Že očistu džala néti zvládne skutečně i dítě, předvádí moje desetiletá dcera Terezka, která ji kvůli focení snadno nacvičila.

A takto očista může vypadat při použití běžné konvičky.

DŮLEŽITÉ: Po celou dobu proplachování musí zůstat ústa otevřená, ať už jimi dýcháme nebo ne, protože jinak by se přes Eustachovu trubici, která spojuje ústní dutinu se středouším, mohla voda dostat do uší, což je nepříjemné.

I když budete mít zprvu možná technické problémy, nevzdávejte se a pokračujte, jde jen o cvik. Pokud se džala néti stane vašim každodenním rituálem, zbavíte se mnoha zbytečných zdravotních problémů.

Tato očista je výborná profylaxe před nachlazením, proti chronické rýmě, spouštění krve z nosu a zesiluje vnímání smyslů, které prakticky všichni zanedbáváme. Stimuluje inteligenční centrum mozku, zastavuje padání a šedivění vlasů, působí proti některým bolestem hlavy. Je dobrá na léčení zapomnětlivosti, kdy je znát zlepšení paměti, kapacity úsudku a bystrosti.. Nemoci nosních dutin a také kašel léčí s mimořádným efektem, oči dostanou lepší třpyt. Džala néti pomáhá léčit také šeroslepost, bolesti očí, kalný zrak, ušní nemoci, zhoršený sluch, výtok z uší atd. Případná chřipka má lehčí formu průběhu. Posiluje sliznice nosohltanu a protože vyžaduje při pročišťování soustředění, pomáhá i v koncentraci na přítomnost.

Diskuze na toto téma se nachází