Hlavní menu

7 - Příklad denního jídelníčku

Na základě výše uvedené logiky je třeba se stále zamýšlet nad každou potravinou, kterou jíme i nad různými kombinacemi potravin, které vytváříme s cílem dosažení lepší chuti celku. Netvrdím, že chuť není důležitá, ale přednost musí mít vždy trvalé zdraví, před pomíjivou chutí. Jakoukoliv potravinu posuzuji vždy z hlediska její radiovitality, kyselinotvornosti, obsahu vlákniny, vitamínů, minerálů a hlavně enzymů. Pokud uvedená potravina splňuje moje představy o zdravé stravě a jsem přesvědčen, že mi neuškodí, ba naopak mi prospěje, patrně víc již pro své zdraví udělat ani nelze. Podobně je třeba posuzovat i různé kombinace potravin, kdy je možné smíchat několik velice zdravých potravin a vytvořit nakonec nevhodně reagující směs, která v konečném důsledku tělu neprospívá, ale naopak značně škodí. Vyvolá především kyselou reakci a rozhodí trávení, což tělo připravuje o životodárnou energii a to rozhodně není cílem, ať je chuť jakkoliv zajímavá. Po správném jídle není cítit žádný úbytek energie a ospalost, ale máme mimořádný elán a chuť něco manuálně dělat, nebo přemýšlet a nečiní to žádný problém. Tělo naopak činnost potřebuje, aby nadbytek dodané energie využilo. Stravy je potřeba přijímat také rozumné množství, což podle mojí zkušenosti představuje 400 – 600 g na jedno jídlo a dodávat cokoliv navíc jen přetěžuje zbytečně naše orgány. V případě jakékoliv nemoci rozhodně neposlouchejte nesmyslná lékařská doporučení, že je potřeba nemocného hodně krmit, aby se mu vrátila síla. Naopak, řiďte se přírodními zákony a vezměte si příklad třeba od psa, či jiného zdánlivě hloupého zvířete. Sice nemá titul lékaře, ale pudově chápe, že energii potřebuje na boj s nemocí a nemrhá energií na trávení potravy. Do odeznění potíží prostě nežere a umožní tak tělu využít veškerou energii na boj s nemocí, čímž dobu nutnou k léčbě potíží maximálně zkrátí a ví, že těch pár ztracených kilogramů po uzdravení snadno dožene a energie bude mít na rozdávání.

Jako příklad Vám nyní uvedu běžně použitelný denní jídelníček, podle kterého se stravuji sám i celá moje rodina a také naprostá většina mých pacientů. U vážných onemocnění je třeba jednotlivé potraviny volit cíleně, bez ohledu na chutě, zaměřit se pouze na obsah účinných látek a maximální léčebný efekt, při požití minimálních objemů. K takovému cílenému postupu je ovšem naprosto nezbytná velice dobrá znalost účinků té které potraviny a amatérské pokusy nedoporučuji, mohou být i škodlivé. Jedna porce, jak jsem již uvedl, je 400 – 600 g s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu a u nemocných čím méně, tím lépe. Ořechů a olejnatých semen bohatě postačí 0,5 – 0,75 kg za týden u zdravých osob a nemocným ořechy a olejnatá semena dávkovat velice umírněně.

Ořechy

Mák

Sezam

Len

Slunečnice

Dýně

Snídaně

Nakrájíme jablko, banán, pomeranč, kiwi, případně jiné sezónní ovoce. Přidáme trochu borůvek, malin, nebo jiných lesních plodů. Tím získáme základ zásadotvorného ovocného salátu. Do něho přimícháme pár dobře omytých rozinek, či jiného sušeného ovoce a něco málo kyselinotvorných potravin s cílem dodat tělu přiměřené množství lehce využitelných tuků, vitamínů, minerálů a enzymů. Kyselinotvorné potraviny již dávkujeme na lžíce, nebo kusy a tělu jich postačí velice malé množství. Přimícháme 1 – 2 polévkové lžíce čerstvě mletého máku nebo sezamu, 1 polévkovou lžíci strouhaného kokosu, 1 ks para ořechu, 10 ks mandlí, nebo lískových oříšků, nebo půlek vlašských ořechů. Ne všechno, pouze jednu z možností, a je nutné je střídat, protože každý druh ořechů obsahuje jiné pro tělo důležité látky. Dále přidáme 1 polévkovou lžíci extra virgin panenského olivového oleje a lehce poprášíme skořicí. Promícháme a sníme. Rozhodně tyto saláty nijak neskladujte. I po 1 hodině skladování již ztrácí mnoho energie a výživných hodnot. Je třeba je připravovat těsně před konzumací s cílem maximálního využití výživných látek.

Oběd

Nastrouháme střední mrkev a kousek celeru. Nakrájíme syrovou růžičkovou kapustu, brokolici, brambor, rajčata, cibuli, ledový salát, případně jinou zeleninu a polovinu avokáda. Přidáme pokrájenou syrovou hlívu ústřičnou a dle chuti rozmačkaný česnek 1 – 3 stroužky. Jako zálivku použijeme maximálně 1 polévkovou lžíci jablečného octa a 1 – 2 lžíce extra virgin panenského olivového oleje. Dále přidáme 1 – 2 lžíce rozemletého lněného semínka, nebo strouhaného kokosu a 1 – 2 lžíce naklíčených luštěnin, například mungo, hrách, čočka. Jako koření je dobrá kurkuma nebo kari, případně čerstvá majoránka, máta, třezalka, bazalka, saturejka a pro milovníky pálivých chutí doporučuji papričky habanero, které sám používám téměř do veškerého zeleninového jídla. U nemocných s kořením opatrně, podle snášenlivosti jednotlivých druhů k dané nemoci, ale některá správně aplikovaná koření a byliny mohou naopak velice prospívat. Salát promícháme a ihned sníme. Skladování není vhodné, protože potrava ztrácí energii a výživné látky. Pokud ale jíme v práci, kde není možné si jídlo připravovat, je samozřejmě vhodnější sníst salát donesený z domova, připravený před cca 6 hodinami, než se stravovat v závodní jídelně stravou kyselinotvornou, zcela bez energie a se zanedbatelnou výživnou hodnotou. V tomto případě má i relativně starší zelenina mnohonásobně vyšší hodnotu než běžné vařené jídlo a srovnávat její nutriční hodnotu se smaženými produkty rychlého stravování je bezvýznamné, zde vítězí ve všech směrech.

Večeře

Je v podstatě shodná s obědem, ale je možno použít večeři ovocnou, shodnou se snídaní. Do určité míry je možné jíst více, protože večer má tělo klid na trávení a také u večeře můžete, pokud cítíte potřebu, použít rozumný podíl vařené stravy. Z obilovin jsou vhodné ty druhy, které mají minimální obsah lepku jako pohanka, jáhly, celozrnná rýže a z luštěnin čočka, hrách a fazole. Jak obiloviny, tak i luštěniny je dobré před vařením minimálně 6 a ideálně 12 hod namočit. Vařenou stravu rozhodně nedoporučuji konzumovat nemocným, ale pokud Vás nic netrápí a máte chutě, které obtížně ovládáte, je podíl 1/3 vařené stravy ještě pro tělo celkem snesitelný. Také je důležitá doba posledního jídla a to minimálně 4 hod před ulehnutím ke spánku. Obecně je velice vhodné jíst naposledy do17 – 18 hodiny a poté pokud máme hlad tak raději pít, což hlad celkem spolehlivě zažene.

Svačiny

Na rozdíl od doporučení různých dietologů, jíst 5 x denně, zastávám názor bohaté dostatečnosti třech jídel. Někteří naši předkové jedli dokonce pouze 1 x denně a to večer, kdy jsou trávící možnosti organizmu maximální. Výše uvedený jídelníček pokládám za dostatečně bohatý, zvláště pokud budete konzumovat i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy v objemu alespoň l litr denně. Je samozřejmě možné, zvláště zpočátku při přechodu na tento stravovací režim pociťovat nedostatek stravy, zpravidla u velkých jedlíků. Jde ale o čistý pocit, tělo naopak registruje naprosto mimořádný přísun prospěšných látek a nastartuje očistné i regenerační pochody. Z důvodu umožnění maximální regenerace tkání je vhodné případný pocit hladu překonat a zbytečně nejíst. Pokud to nemůžete vydržet, tak je nejlepší důkladně rozžvýkat pár mandlí, nebo oříšků a zapít je čerstvou ovocnou či zeleninovou šťávou. Pocit hladu zmizí a tělu tímto postupem navíc prospějete získáním bohaté zásoby velice dobře využitelných bílkovin, minerálů, vitamínů a enzymů.

Na takto razantní změnu stravovacího režimu si musí tělo nějakou dobu zvykat. Moje zkušenost a zkušenosti mých pacientů ukazují, že přechodná fáze trvá 14 dní, až 1 měsíc. Po tuto dobu je možné zaznamenávat i zdánlivě negativní reakce organizmu, ale téměř vždy jde o průvodní příznaky detoxikace organizmu. Již v průběhu této přechodné fáze mizí, nebo se zlepšuje většina běžných civilizačních chorob i když na zvládnutí některých vážnějších potíží je nutná doba 3 – 12 měsíců. Nicméně stav choroby se nezhoršuje a z tohoto pohledu je třeba tělu poskytnout potřebný čas na detoxikaci a regeneraci tkání. Musíme pochopit, že naše tělo zanášené usilovně škodlivinami po dobu 20 – 40 let, není možné vyčistit a zregenerovat za 24 hodin. Prostě to na rozdíl od chirurgie nejde řešit ihned, ale téměř vždy jde o vhodnější, zcela neinvazivní řešení s minimálními negativními důsledky. Moje zkušenosti s tímto způsobem stravování trvají více jak čtvrt století a musím Vás zklamat v jedné věci. Ani po takto dlouhé době jsem nebyl schopen plně odbourat chutě na návykové a velice škodlivé potraviny, které jsem se naučil jíst a měl rád v mládí. Zde se jedná pouze o stupeň uvědomělosti daného jednotlivce, do jaké míry nadřadí logiku k vlastní chuti a chuť překoná. Pokud chuť nepřemůžete, jděte na to jinak. Nacpěte se zcela nevázaně tak, až Vám po lahůdkách bude zle a máte zas na dlouhou dobu klid. Chutě totiž přemůže negativní zážitek a mozek nějakou dobu registruje uvedenou potravinu jako škodlivou. Jednou za čas tato extrémní krátkodobá zátěž tělu nijak neuškodí, ale takové to uždibování dobrot, prováděné pravidelně každý den, má velice negativní důsledky. Je to mimořádně nebezpečné z důvodu pomalé kumulace škodlivin v orgánech, což je vždy spojeno s následným návratem potíží a již zvládnuté nemoci.

Ať jste nemocní, nebo dosud zdraví a dospěli jste po přečtení předchozích informací k názoru, že něco ve svém životě a stravování děláte špatně, předpokládám nyní euforickou reakci typu nyní již nesním nic nezdravého a je to. Takováto impulzivní rozhodnutí, kterých si půl národa dává spoustu ke všem významnějším termínům, nemají žádnou cenu a naprostá většina lidí je poruší už druhý den. Jen minimum to vydrží a zhubne nebo přestane pít, či kouřit. Upozorňuji znovu, že základní změna musí nastat ve Vaší hlavě. Žádnému ze svých pacientů na závěr našeho setkání kupodivu nepopřeji rychlé uzdravení, to záleží hlavně na něm samotném, ale popřeji a doporučím mu mimořádnou vytrvalost, bez sebelítosti a schopnost být k sobě maximálně tvrdý. Jen to je to pravé, co Vám v konečném důsledku zajistí nádherné trvalé zdraví a přehršel životního elánu do vysokého věku.

Diskuze na toto téma se nachází