Při odstraňování dysbakteriózy je vhodné, především pokud začínáme s očistou, postupovat ve směru potenciálního zdroje kontaminace. Nemá valný význam si očistit střeva a nechat zamořený žaludek. Po prvním jídle se opět patogenní kultury dostávají dál do trávicí trubice a zase ji pomalu zamoří. Z tohoto důvodu doporučuji očistit žaludek a čelní dutiny před očistou střeva. Následná očista střev je poté mnohem účinnější a má dlouhodobější výsledky. Pouze očista šankhapraksalanou řeší žaludek i střeva najednou a je z mého pohledu nejvhodnější.
Je třeba si uvědomit, že vlivem agresivních faktorů jako jsou léky, alkohol, kouření, stres a nevhodná strava, dochází k dlouhodobému dráždění a poškozování sliznice žaludku a duodena – dvanácterníku na které vznikají nejdříve zánětlivé změny a později drobné eroze a vředy. Důvodem k výplachu žaludku je jeho anatomická deformace – prověšení spodní části a v této vzniklé kapse namnožení patogenních kultur jako nechvalně proslulý Helicobacter pylori, který je příčinou více než 90% vředů duodena a více než 80% žaludečních vředů.
Helicobacter pylori na žaludeční sliznici
Anatomickou deformaci žaludku a dysbakteriózu řeší postupně krátkodobé či delší hladovění v rozsahu alespoň jeden den pouze o destilované vodě, nebo vynikající jógový postup vnitřního pročišťování Vamanadhautí. Vamana = zvracení, vrhnutí, dhautí = očista, pročišťování. Vamanadhautí tedy znamená „očista zvracením“. Toto pročišťovací cvičení je někdy nazýváno „kuňdžala“ neboli „gesto slona“. V pojednání Bhaktiságaragrantha se o tomto dhautí říká: „To, co je známo jako gesto slona, činí tělo imunním proti všem nemocem. Spočívá v naplnění žaludku vodou a jejím následném vyzvracení. Slon, který svým chobotem nasává vodu z řeky a chobotem ji také vypouští, si tak chrání své tělo přede všemi chorobami, a zrovna tak i člověk si může takto uchovat zdravé tělo. Stejně jako nádoba se čistí vodou, tak i my můžeme promývat žaludek teplou vodou.“ (Aštangajógavarnanda.)
V Evropě se často projevuje k tomuto postupu určitá obava hraničící až s odporem. Je to škoda, neboť tento pročišťovací postup tvoří nedílnou součást jógy. Zasluhuje, aby byl více praktikován, tím spíše, že ve skutečnosti není tak strašný, jak by se z jeho popisu dalo předpokládat. Například o vamanadhautí, spočívajícím v naplnění žaludku vodou a jejím následném vyzvrácení, mi jednou někdo tvrdil: „Kdybych udělal toto dhautí, byl bych z toho týden nemocen, jako pokaždé, když mám zkažený žaludek!“ Jde o zcela mylný názor. Ve skutečnosti nelze srovnávat zvracení z nevolnosti a záměrné zvracení vody, aniž by nám bylo špatně. V prvním případě člověk zvrací, protože je mu špatně a nemůže trávit. Zvracení čisté vody samo o sobě je úlevou a přináší spoustu kladů pro činnost organizmu. Proto až do konce této kapitoly se zbavte svých předsudků; můžete se k nim vrátit znovu po přečtení, pokud ovšem neusoudíte, že jsou neopodstatněné.
Otevřete ústa, tři prsty, ukazovák, prostředník a prsteník pravé ruky vložte co možná nejdále do zadní části hrdla. Ostříhejte si nehty na krátko, abyste si neporanili hrdlo, pokud dámy nechtějí obětovat nehty, ovážou si prsty sterilní gázou. Tlak na kořen jazyka poblíž čípku obvykle stačí k vyvolání dávivého reflexu. Pokud ne, bude třeba se dotknout samotného čípku. Podrážděte zadní část hrdla a v duchu si představte zvracení. Levá ruka stlačuje žaludek a zvedá ho, aby se nabudil sifon. Ze začátku bude voda vycházet v malých proudech, ale po dvou třech pokusech bude při každé kontrakci vycházet větší množství. Pokud stáhnete svaly podbřišku, a tím vyvinete tlak odspodu nahoru na žaludek, zvracení vám půjde snadněji. Mezi dvěma „zapumpováními“ si trochu odpočiňte, klidně dýchejte, otřete si prsty a obličej. Voda se snadno vyzvrací, pokud je žaludek zcela naplněn. Snažte se zvracet, až do úplného vyprázdnění, respektive nejlépe ke značce na umyvadle. Při posledních zapumpováních v hrdle pocítíte hořkost což znamená, že byl vyzvracen přebytek žluče a že jste dokončili správnou „očistu zvracením“.
Bezpochyby vás bude zajímat, jak vypadá vyzvracená voda. Zpravidla je zpěněná, žlutozelená, obsahuje chuchvalce hlenů, případně drobné krupičky krve v hlenu vycházející z natrávených stěn žaludku a zbytky jídla starého až několik dní. Při opakované očistě tyto příměsi mizí, barva vody je více hnědá a má výrazně hořkou chuť, což je důkazem čistého žaludku bez přítomnosti patogenních kmenů a snazší průchodnosti žlučových cest. Najíst se můžete tak za půl hodiny bez dalších omezení, pokud možno jako člověk rozumný – Homo sapiens. A to je vše, jak vidíte nic složitého, ani neproveditelného, jen se rozhodnout a chtít.
Co se stane, když někdo nezvrací snadno a voda zůstává v žaludku? Buďte bez obav, vyloučí se sama přirozenou cestou. Vytrvejte, s trochou praxe se vám to bude dařit čím dál lépe, s menším úsilím a bez nejmenší bolesti. Brzy se této očisty přestanete bát a bude Vám připadat naprosto přirozená.
Někteří jogíni provádějí vamanadhautí každý den, ale v Evropě se to nedoporučuje. Ve škole Dhíréndry Brahmačárí je noví žáci provádějí každý den po dobu 45 dní, pak stejnou dobu každý druhý den a tak dále až postupně dojdou k jednomu pročištění za týden, což při vyváženém způsobu výživy plně dostačuje. V Evropě můžeme tento rytmus přijmout hned od začátku a čistit žaludek jednou týdně.
Vamanadhautí nebudou provádět lidé s poruchami žaludku nebo trávicí trubice jako vřed, rakovina v akutní fázi, ani lidé se srdečními chorobami nebo výraznou hypertenzí.
Předpokládáme-li, že příroda čistí žaludek automaticky, a že ho není třeba vůbec potřeba pročišťovat, jsme na omylu! Proč si čistíme zuby? I žaludek musí být pravidelně vymýván, nikoli z pouhé péče o čistotu, ale pro mnoho jiných důvodů a především kvůli jeho sliznici. Prohlédněte si Váš jazyk jak je potažen a je velmi pravděpodobné, že tomu tak bude i u stěny žaludku. Slizovité hleny, které činí sliznici lepkavou, pokrývají milióny žláz vylučujících žaludeční šťávy, brání tak jejich činnosti a trávení nemůže probíhat dokonale. Výměna látek bude tím lepší, čím čistší budou stěny žaludku.
Na druhé straně je nezbytné pravidelně odstraňovat zbytky ze žaludku, jehož kapsovitý tvar každý zná z knih o anatomii. U mnoha civilizovaných osob spodní část žaludku není zcela normální. Mají žaludek deformovaný, roztažený přemírou stravy zejména ti, kteří jedí mnoho polévky. Stejná deformace se může vyskytnout dokonce i u některých vegetariánů, kteří konzumují příliš mnoho zeleniny. Následkem toho se žaludek nikdy zcela nevyprázdní a stále v něm zůstávají zbytky, jejichž změny vyvolávají dysbakteriózy, překyselení a pálení žáhy. Při dalším jídle se tyto zbytky promíchají s čerstvou stravou, což nepříjemně ovlivňuje trávicí proces a končí podrážděním žaludeční a střevní sliznice. Veškeré zbytky se vyloučí a žaludek se zcela pročistí radikálním a jedinečným prostředkem, jakým je gesto slona. Dlouholeté zkušenosti dokázaly, že tím zdraví velmi získá. Je paradoxní, že lepší zpracování potravy, jako důsledek vamanadhautí, zabraňuje tvoření tukové tkáně. Nadbytečný tuk si vyrábíte právě vinou nesprávné látkové výměny a nikoli proto, že váš žaludek tráví příliš dobře. Jestliže je váš trávicí systém v dokonalém stavu a správně se stravujete, bez nadměrného množství potravy, které způsobuje tloustnutí, tuky, cukry, alkohol, zůstane vaše váha stabilní. Tato stabilita váhy je ostatně známkou zdraví a biologické rovnováhy.
Vamanadhautí působí příznivě při nadýmání, dyspepsii, pálení žáhy a překyselení žaludku. Kromě toho, vamanadhautí nedráždí jícen tak jako gumové sondy při výplachu žaludku v nemocnici a nevyžaduje žádné přístrojové vybavení ani pomoc jiné osoby. Provádí se doma, kdy se vám zachce. Mohutná kontrakce bránice působí přímo a mechanicky na játra, ale vamanadhautí také reflexně reguluje funkce jater. Rovněž střeva jsou také reflexně stimulována a i ledviny se podílejí na všeobecné aktivaci, z čehož plyne zvýšené vylučování moči. Také srdce a plíce, třebaže jsou umístěny výše, mají prospěch z kontrakce bránice, která je tonizuje. Ostatně i některým kardiakům by tato mohutná činnost bránice mohla být prospěšná (viz však Kontraindikace).
Reflex zvracení je vyvoláván centrem umístěným v prodloužené míše u kořene mozku, ale obsah žaludku je vypuzován díky mohutným kontrakcím bránice, jakož i dalších svalů břišního lisu, které jsou tak posilovány, což ocení každý, kdo má již uvolněné břicho a stojí o lepší postavu.
Nevěřte své přirozené – a pochopitelné – averzi vůči vamanadhautí při němž se vám vybavují nepříjemné vzpomínky na zažívací poruchy Provádějte je každý týden, váš žaludek vám za to bude vděčný, vynahradí vám to zlepšeným a snadnějším trávením, nemluvě o všech ostatních hygienických výhodách, které jsme podrobně popsali výše.
Zpracováno na základě vlastních zkušeností a částečně převzato podle knihy André Van Lysebeth: Cvičíme jógu
Diskuze na toto téma se nachází